שיקום שיניים: הקשר בין שיניים בריאות להצלחה בחיים

שיקום שיניים הוא דבר שעדיף לא לדחות אותו, פה לא בריא עלול לפגום לנו באיכות החיים, במצב הבריאותי ואפילו בהצלחה בחיים. אם אתם לא מרוצים מהשיניים שלכם המאמר הזה בשבילכם.

שיקום שיניים הקשר בין שיניים בריאות להצלחה בחיים
שיקום שיניים הקשר בין שיניים בריאות להצלחה בחיים

דמיינו את הסיטואציה הבאה: אתם בראיון עבודה למשרת חלומותיכם, ואתם מאוד רוצים להרשים את המראיין אז אתם מחייכים אליו חיוך מושלם וצחור – אתם משדרים לעברו נינוחות וביטחון עצמי ואתם אפילו מצליחים לגרום לו לחבב אתכם. ונחשו מה? באורח פלא אתם פשוט מתקבלים לעבודה. אבל זה לא מקרי, מחקרים רבים מצאו שלאנשים עם חיוך יפה הרבה יותר קל להצליח בחיים. קל להם יותר למצוא עבודה וזוגיות, ואף נמצא שהם אנשים מאושרים ובריאים יותר.

כשאתם בטוחים בעצמכם כל הסובבים שלכם מרגישים את זה. אבל המציאות היא אחרת, החיוך שלכם רחוק מלהיות מושלם – עם השנים השיניים התעקמו, או נשרו ואתם מודעים לעובדה שאתם פשוט חייבים שיקום שיניים. אבל אתם דוחים את זה מכל מיני סיבות, כשהשיניים שלנו חסרות אנחנו מנסים כמה שפחות לפתוח את הפה מול מכרים, אנחנו ממעטים לחייך ולצחוק – דבר שמקשה עלינו לקחת חלק אמיתי באירועים חברתיים. וגרוע מכך, זה מעיב על האושר שלנו בחיים, ומוריד לנו את הביטחון העצמי.

אנחנו דוחים את טיפולי השיניים בדרך כלל בגלל מניעים כלכליים, אבל זו לגמרי השקעה שמשתלמת לטווח הארוך. אתם תפסיקו להתבייש לחייך או לצחוק, בדיוק להיפך – תתחילו להתגאות בשיניים היפות והישרות שלכם. אבל עניין האסתטיקה הוא חלק הסיפור, האסתטיקה הופכת למינורית לעומת הנזקים הבריאותיים שקיימים בפה לא בריא. פה בריא מתאפיין בכמה פרמטרים שאי אפשר לפספס: אין חוסר בשיניים, קשתות הפה מסודרות, סגר הפה תקין, וחניכיים בריאות. כשאחד מהאלמנטים האלה חסר, הפה זקוק לטיפול.

במה מתמקד שיקום שיניים?

שיקום שיניים הוא שם כולל למספר טיפולים בתחום רפואת השיניים. החל מטיפולים פשוטים יחסית כמו: סתימות, כתרים, טיפולי חניכיים, טיפולי שורש והלבנת שיניים. וגם טיפולים מורכבים יותר כמו: השלמת שיניים חסרות, טיפול בשחיקת שיניים, השתלות שיניים, יישור שיניים וטיפולים מורכבים שמצריכים מעורבות של כמה מומחים.

האם מסוכן לוותר על שיקום שיניים?

התשובה היא כן. ההזנחה יכולה לגרום לנזקים בריאותיים עצומים. כשזה מגיע לשן חסרה אנשים נוטים לחשוב רק על הצד האסתטי, אך הנושא עמוק הרבה יותר. שיניים חסרות עלולות לגרום לבעיות בריאותיות משמעותיות ולפגוע לנו קשות באורח החיים. חוסר בשיניים עלול לערער את שיווי המשקל של מערך השיניים, ולגרום לסדרת אירועים שעלולים לדרדר את בריאות הפה כולה. לאחר שאנחנו מאבדים שן הפה שלנו מנסה לאזן את המערכות שלו, ובכך לגרום לנו נזרק רב – השיניים זזות ממקומן הטבעי כדי לסגור את המרחב הקיים מה שגורם לשיניים עקומות. וגם צורת הלעיסה והדיבור עלולים להשתנות.

כאשר עוקרים שן קדמית, הדבר יוצר הפרעה אסתטית בולטת לעין. לעומת זאת, כשיש חוסר בשן טוחנת זה משפיע על הלעיסה ויש עומס שמופעל על השיניים הסמוכות. וכך הן נחלשות מאוד. והתוצאה הסופית והגרועה מכל היא איבוד שן טבעית. חלל חסר במערך השיניים מושך חיידקים רבים ועלול ליצור עששת ומחלות חניכיים.

רוצים לשקם את הפה? תתחילו בחניכיים

דלקת בחניכיים יכולה להיות מאוד מסוכנת, ועלולה לפגוע לא רק בבריאות השיניים אלא בבריאות הגוף בכלל. איך תזהו חניכיים חולות? הן אדומות, נפוחות, בוהקות ונוטות לדמם. במקרים קיצוניים של דלקת חניכיים עלולה להיווצר נסיגת חניכיים, והשיניים עלולות לנשור. דלקת חניכיים היא כר פורה לכניסה של חיידקים לגופנו. לעומת זאת, חניכיים בריאים שומרים על הגוף ואינם מאפשרים לחיידקים להיכנס. לרוב, רופאי שיניים המומחים לשיקום הפה יסלקו את האבנית המיותרת, או יפנו אתכם לטיפול אצל שיננית. סביר להניח שתקבלו המלצה לטיפול בדלקת עם מי פה. במקרים חמורים יותר תתבקשו ליטול אנטיביוטיקה.

סוגי טיפול לשיקום השיניים

  • שתלים – שתל הוא תחליף מלאכותי לשורש השן, ומטרתו למלא מקום של שיניים חסרות. שתלים הם ברגים העשויים מטיטניום, המוחדרים לעצם הלסת, אליהם מחוברים מבנים היוצרים בסיס לכתרים ולגשרים. השתלים מספקים פתרון קבוע. היתרון הגדול של השתלים הוא בכך שהם מחליפים שיניים שנעקרו, נשברו או נשרו.
  • ציפוי חרסינה לשיניים – ציפוי חרסינה המכונה גם ציפוי למינייט, או למינציה. השיטה מבוססת על הסרה של שכבה מחומר השן, והדבקת ציפוי המאפשר קבלת צבע וצורה אחרים. כמובן שניתן לכסות פגמים שונים של השן הטבעית.
  • כתרים – שחזור של כותרת השן, כתר נעשה כאשר שן טבעית איבדה מחומר השן או לאחר טיפול שורש.
  • גשר – שחזור שיניים קבוע שבעזרתו אנחנו משלימים חוסר של שן אחת או יותר.
  • תותבת נשלפת חלקית – שיניים מלאכותיות בלסת אשר נאחזות בשיניים הקיימות בחלל הפה. ניתן לשלוף את השיניים התותבות מהפה בכדי לנקות אותן.
  • תותבת נשלפת שלמה –  מיועדת ללסת ללא שיניים ומחליפה באופן מלאכותי את כל השיניים בחלל הפה ומקנה תמיכה לרקמות הפנים.  

מחקרים רבים הוכיחו כי עדיף לא לחכות יותר מידי עם שיקום השיניים. היום ניתן לבצע החלפת שיניים חסרות ללא ניתוח, בצורה פשוטה של שתלים דנטליים. שתלים דנטליים הם תחליף של השורש שנהרס ואבד, לאחר תהליך הקליטה של השתל הדנטלי מתבצע תהליך של שיקום.

במידה והחלטתם שאתם רוצים לשקם את הפה והשיניים, מומלץ ללכת לרופא שיניים אורתודנט מומחה לשיקום שיניים שאתם מכירים וסומכים עליו. בהצלחה.

dental prosthetics
dental prosthetics