שיקום הפה: כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול

המאה ה- 21 הביאה לחיינו אפשרויות רבות אותן לא יכולנו לדמיין בעבר. לעיתים נדמה כי אין דבר אותו אנחנו, בני האדם, לא יכולים להשיג. אולי זה ההסבר להתפתחות המואצת של ענף שיקום הפה בשנים האחרונות.

שיקום הפה כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול
שיקום הפה כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול

הצעירים אולי לא זוכרים, אבל פעם, הסבתות שלנו נהגו להחזיק את השיניים התותבות שלהן בכוסות מים במהלך הלילה, וגם זה נחשב למותרות. רק אנשים שהיו להם האמצעים יכלו להרשות לעצמם להיעזר בשירתי רפואה מתקדמים ולהסתייע בשיניים תותבות במקום אלו שנשרו במהלך חייהם. שיניים חסרות הן לא פעם סמל לאדם מבוגר שחי בעולם פרימיטיבי לא מפותח.

היום, יש בידינו את הכלים לא רק ליהנות משיניים חלופיות ולשקם שיניים שנפגעות לאורך השנים, אלא גם ליהנות מטיפול איכותי, מקצועי, יעיל שמשפר לא פעם את חיינו גם בפן האסתטי. שיקום הפה הוא תחום רחב המכיל נושאים שונים ומגוונים. במאמר הבא נציג בפניכם את העובדות החשובות בנושא.

מתי מתחילים בתהליך שיקום הפה?

מחלות שיניים וחניכיים הן מהמחלות השכיחות בעולם במאה השנים האחרונות. לא בכדי כמעט כולם מבקרים ברופא השיניים מספר פעמים בחייהם. האם יהיה נכון להכניס כל טיפול שיניים תחת ההגדרה של 'שיקום הפה'? אז האמת היא כי מדובר בהגדרה לא מחייבת. כן נאמר כי ברגע בו יש לטפל במגוון רחב של בעיות בשיניים ובחניכיים הדורשים התערבות מאסיבית, אז אנחנו נכנסים לקטגוריה של 'שיקום הפה'. חשוב לזכור כי בסופו של יום המטרה היא לעזור לכם להרגיש טוב. לכן, ברגע בו אתם חשים באי נוחות, זה הזמן ליצור קשר עם אנשי המקצוע שיעזרו לכם למצוא את הפתרונות האולטימטיביים שישפרו את איכות חייכם.

חלק ראשון: השיניים

השיניים שלנו מורכבות משני חלקים עיקריים:

  1. שורש השן: שורש הטמון בתוך החך. מטרתו להיות נקודת עגינה לשן שמעליו.
  2. השן עצמה: אותה שן שאנו רואים במראה.

שן בנויה משכבות. השן הלבנה אותה אנו רואים במראה היא רק הכיסוי למערכת שלמה הבנויה תחתיה. מחלות שיניים, כמו עששת לדוגמא, ממיסות את השיניים. כך נוצרים חורים בהם יש לטפל. במקרה של הזנחה וחוסר טיפול, עלולה להיווצר פגיעה בשורש השן מה שעלול להביא בשלבים המאוחרים יותר של המחלה לנפילה של השן. כמו כן, שן עלולה ליפול בעקבות חבלה חיצונית. אם זה בעקבות נפילה, תאונה וכיוצא באלו. תהליך שיקום הפה בשיניים יכול לכלול שיקום של שן פגועה בתוך הפה. כאשר לא ניתן להציל את השן הפגועה, או שאין מה להציל, אז אנחנו נכנסים לעולם ההשתלות. השתלות שיניים הן תהליך בו אנו משחזרים, באופן מלאכותי את השן החסרה. לעיתים, חלק מתהליך ההשתלה יכלול 'הוספה' של עצם מלאכותית לעצם הלסת הקיימת כדי לאפשר השתלה של השתל המלאכותי. עולם השתלות השיניים גם הוא מורכב מסוגים שונים של טיפולים להם יתרונות וחסרונות שונים. מה שחשוב לדעת הוא שכאשר אנו נגשים להשתלות יש חשיבות גדולה לא רק לפן הבריאותי אלא גם לפן האסתטי. החיוך שלנו חשוב. המטרה היא לא רק להביא אתכם לבריאות פיזית, אלא גם לגרום לכם להרגיש יפים יותר. לכן, חלק מהטיפול יכלול התאמה של השיניים המלאכותיות למבנה הפנים.

חלק שני: חניכיים

מחלות שיניים פוגעות לא רק בשיניים אלא גם בחניכיים. גם כאן, כמו בשיניים, הפגיעה לא מתרחשת ביום אחד. צעדים מניעתיים כמו צחצוח קפדני, ביקור אצל שיננית באופן קבוע וכיוצא באלו, יכולים למנוע הידרדרות ויישום טיפולים מאסיביים וחודרניים בהמשך הדרך. אבל, כאשר יש הזנחה מתמשכת של בריאות החניכיים, הדבר עלול להוביל לשורה של סימפטומים. השכיחים שבהם הם: ריח רע מהפה, דימום מאסיבי, נסיגת חניכיים, נשירה של שיניים ועוד.

במקרים כאלו אין מנוס מלהתערב ולבצע ניתוח זה או אחר כדי לטפל בבעיה. אין צורך להגיד כי אנחנו לא רוצים להגיע לידי כך. בניגוד לטיפול בשיניים העלול לנבוע בין היתר מסיבות אסתטיות, או עקב חבלה לא צפויה, הרי כאשר אנו מדברים על חניכיים במרבית המקרים אנו מדברים על מצבים אותם היה ניתן למנוע מראש. אבל, גם אם הגענו לרגע ממנו אין דרך חזרה, דעו כי הודות לטכנולוגיה המפותחת בתחום רפואת השיניים ושיקום הפה, בידינו כל הכלים לטפל בבעיה ולהביא להחלמה ולמראה אסתטי.

מי מורשה לעסוק בתחום של שיקום הפה?

שיקום הפה זה לא צחוק. אנו מדברים על תחום מורכב בו יש להפעיל שיקול דעת מקצועי בכל רגע. לא פעם על המטפל לבצע ניתוחים שונים הכוללים הרדמה מלאה או חלקית, להתאים את הטיפול באופן כזה שיחזיק לאורך זמן ויביא לשיפור באיכות חייו של המטופל.

הכי חשוב זה להיות מודעים

כאמור, שיקום הפה הוא שם כולל למגוון טיפולים אותם יש לבצע במהירות. הזנחה וחוסר טיפול לאורך זמן עלולים להביא להחמרה במצב. ההמלצה שלנו היא לא להסס לפנות לגורם מקצועי ברגע בו מתגלה הבעיה. גם אנחנו חיים בתוך לוח זמנים צפוף.

אנחנו חיים בעידן המודרני, לעיתים אנו עמוסים במשימות רבות כל כך עד שאנחנו שוכחים לטפל בעצמנו. אבל זכרו, כי במרבית המקרים טיפול בזמן יכול להיות פשוט בהרבה מטיפול הנעשה לאחר תקופה של הזנחה ממושכת. אם תשאלו אותנו, אנחנו ממליצים לא לוותר על בדיקה חצי שנתית אצל רופא שיניים בכל מקרה, גם אם אתם מרגישים טוב. עדיף בדיקה קצרה של כמה דקות בשלב מוקדם מסדרת טיפולים מאסיבית בהמשך.

דברו עמנו

יש לכם עוד שאלות? התעוררה איזו בעיה? אנחנו כאן בדיוק בשביל זה. הצוות המקצועי שלנו, שנבחר בקפידה, ישמח לעמוד לשירותכם בכל עניין. כאמור, הדרך להגיע לתוצאות הטובות ביותר היא לטפל בהן במהירות. צרו עמנו קשר כדי שנוכל לתת מענה מתאים בהקדם.

dental prosthetics
dental prosthetics