על שיקום הפה – למה מתכוונים שאומרים את זה ולמי זה

אנשים אשר סובלים מבעיות שיניים או חניכיים יכולים להעיד כי מדובר בבעיה שמשפיעה באופן ניכר על איכות החיים שלהם. במרבית מן המקרים, מדובר בבעיות שלא ניתן לטפל באופן עצמאי ולכן דרושה התערבות של רופא שיניים שישקם את הפה. אז מהו שיקום דנטלי? מי צריך את זה? כיצד זה מבוצע? ואלו סוגי טיפולים קיימים?

מהו שיקום דנטלי?

שיקום הפה הוא הליך שבו מחזירים את הפה למצב אופטימלי. ההליך יכול לכלול טיפול בחניכיים (כטיפול מקדים לפני הטיפול בשיניים), כתרים, שיניים תותבות, שתלים, גשרים, ציפויים או כל הליך שיסייע לשקם את הפה. שיקום הפה יכול להתמקד לא רק בחניכיים ובפה אלא גם בלסת ובפנים. מטופל שזקוק לשיקום הפה, מגיע לאבחון בו נבחנת כל מערכת הלעיסה שלו על מנת לוודא שהיא מתפקדת כראוי. לאחר האבחון, מחליטים על הליכי השיקום שיש לבצע על מנת להחזיר את התפקוד התקין של הפה. מדובר בעבודת צוות של כמה אנשי מקצוע מתחום רפואת השיניים שכל אחד מהם מגיע עם מומחיות בתחום אחר.

שיקום הפה – שיקום פעולת הלסת

במקרים מורכבים בהם נדרשים לבצע התערבות נרחבת ואף לשחזר סט שיניים מלא, שמים דגש על החיבור שבין הלסתות לבין כל מערכת הלעיסה. על מנת לעשות זאת מבצעים את הפעולות הבאות:

  • בדיקה, אבחון וקביעת המיקום של הארכות מפרקי הלסת
  • בדיקה של האופן בו שריר הלסת מתפקדים – הם אחרים על כל פעילות הלעיסה
  • חיבור בין הלסת העליונה לתחתונה בקו האופקי, אנכי, בצד הקדמי והאחורי של הפה.
  • שחזור המראה של השיניים והחניכיים תוך הקפדה על הקשר ביניהם. בדיקה של התפקוד כאשר הלסת סגורה וגם בעת תנועה. זה מאוד חשוב כיוון שצריך לוודא שאין חריקה של השיניים שעלולה לגרום במשך הזמן לשחיקה שתדרוש טיפולי שיניים נוספים.
  • בדיקה שמערכת העצבים והשרירים אשר שולטים בתנועות של הלסת התחתונה מקבלים את האותות נכונים מהמוח ששולט על מערכת הלעיסה.

כאמור, כאשר מדובר במקרים מורכבים, כל הפעולות הללו חייבות להתבצע על מנת לוודא שמערכת הלעיסה עובדת בצורה תקינה יחד עם שאר הגוף. בתום שיקום הפה, המטופל יקבל חיוך אסתטי ויזכה לעלייה באיכות החיים שלו.

מאמר זה בחסות ד"ר אבי בביוב

בעל ותק וניסיון רב שנים בתחום שיקום הפה ורפואת השיניים.

מי צריך שיקום דנטלי?

שיקום הפה מיועד עבור מטופלים שהשיניים או החניכיים שלהם פגועות בעקבות מחלה, טראומה או מבנה גנטי לא תקין. המצב הבריאותי של מטופל שמועמד להליך שיקום הפה חייב להיות תקין על מנת שיוכל לעמוד בכל הטיפולים – התהליך לוקח זמן ויש להיערך לכך מראש. במקרים מורכבים יותר, נדרשת החלפה של כל השיניים בפה וההליך עלול לקחת יותר זמן ולהיות מלווה בלא מעט כאבים. המטופל חייב להיות מודע לכל ההשלכות והתסמינים של הליך שיקום פה.

כיצד הוא מבוצע?

חשוב לזכור שלא כל רופא שיניים הוא מומחה בתחום של שיקום הפה ולכן חשוב למצוא מרפאת שיניים שבה אנשי מקצוע עם ניסיון בתחום. לאחר שהמטופל מחליט על המרפאה בה ירצה לעבור את הטיפול, חשוב לתכנן מול הרופא המטפל את תוכנית הטיפולים מבחינת סוג הטיפול, הזמנים בהם יבוצעו הטיפולים וכמובן עלות שיקום הפה. תוכנית הטיפול תאפשר למטופל להכין את עצמו מבחינה נפשית ואף כלכלית ותאפשר לו להרגיש יותר בשליטה בנוגע להליך שהוא עתיד לעבור. את התוכנית בונה כאמור רופא השיניים המטפל יחד עם המטופל תוך שהוא מתבסס על הידע שלו בתחום, מיומנות וניסיון, בדיקות שנעשו והתחשבות במצבו הבריאותי של המטופל.

סוגי טיפולים לשיקום הפה

טיפולים לשיקום הפה מתחלקים לכמה סוגים שניתן לשלב במידת הצורך:

  • מניעה של בעיות בחניכיים – טיפולי שיקום פה לא מתמקדים רק בשיניים אלא גם בחניכיים. בעיות בחניכיים עלולות לגרום לכאבים ולאיכות חיים נמוכה. בעיות בחניכיים קל לזהות כיוון שהתסמינים מאוד בולטים – דימום בפה בזמן הצחצוח, שיניים לא יציבות,  ריח לא טוב מהפה (יכול לעיתים להיות כתוצאה מבעיה בקיבה שלא קשורה לחניכיים) ושיניים במבנה של השן. מעבר לדלקות בחניכיים, יכולה גם להיווצר נסיגה בחניכיים שתגרום לגישות לחום וקור ואף רגישות בעת מגע באזור הבעייתי. מחלות חניכיים הן מאוד שכיחות וכאשר ניגשים לטיפולי שיקום פה, חשוב ראשית לטפל בבעיה ורק לאחר מכן להתקדם.
  • ניתוחי לסת – בעיות במבנה הלסת יכולות להיות גנטיות, מום או כתוצאה מפציעה שפגעה במבנה הלסת והזיזה אותה ממקומה. בעיות אלה יכולות לגרום למראה לא סימטרי של הפנים. ניתוחי לסת מהווים חלק מתהליך שיקום פה ויש להם את היכולת לשנות לגמרי את מראה הפנים ולשפר את איכות החיים של המטופל. במהלך ניתוחי לסת, מבצעים הזזה של הלסת ומעניקים למטופל מראה אסתטי.
  • השתלות שיניים –  בהליכי שיקום הפה תמיד נדרשים לטפל בשיניים. הצורך בהשתלות שיניים יכול לנבוע כתוצאה מעקירה של שן רקובה, מטופל שנולד עם מספר שיניים נמוך מהרגיל, פציעה שפגעה במבנה של השן ועוד. השתלות שינים ניתן לבצע במספר שיטות ולכן כדי לעשות קצת סקר שטח ולמצוא את רופא השיניים המיומן והמקצועי ביותר לבצע את ההליך. השתלת השיניים כמובן גם מעלה את הבטחון העצמי ומשפרת את המראה הכללי.

שילוב של כל ההליכים הללו יכול להעניק למטופל את התוצאה הרצויה.

שיקום הפה ופוביה מרופאי שיניים

פחד מרופא שיניים ניתן למצוא לא רק אצל ילדים – ישנם לא מעט אנשים מבוגרים שחווים תחושה של חרדה ולחץ ואף פחד מהמחשב להגיע אל מרפאת שיניים. פעמים רבות הפחד הזה מונע מהם לקבל את הטיפול שהם זקוקים לו. דחיית הטיפול עלולה לגרום לעיתים להחמרה במצב ואז נדרש טיפול מורכב יותר על מנת לטפל בבעיה. המונח חרדה דנטלית ידוע בתחום רפואת השיניים והוא לרוב נובע מפחד ממחטים, מהמכשור שרופא השיניים משתמש בו, מהרעשים שאותו מכשור יוצר. הטריגר אצל אנשים אשר סובלים מחרדה דנטלית יכול להיות אפילו מהריח שקיים במרפאות שיניים, הרבה לפני שהתיישבו בכיסא של המטופל. במקרים בהן המטופל כבר סובל מהפרעות בבריאות הנפש כמו דיכאון, חרדות, הפרעת דחק פוסט טראומטית, הפרעה דו קוטבית או סכיזופרניה הסיכוי להתפתחות של חרדה דנטלית גדל באופן משמעותי. ישנן דרכים שבהן ניתן להתמודד עם חרדה דנטאלית ולכן חשוב שהרופא יהיה מודע לכך טרם הגעת המטופל אל המרפאה. רופא השיניים יכול לבנות תוכנית טיפול שתהיה מותאמת במיוחד למצב ולעשות שימוש בגז צחוק במהלך הטיפול. המטופל גם הוא יכול להקל על עצמו באמצעות שימוש בטכניקות הרגעה כמו מדיטציה, נשימה עמוקה, שמיעת מוזיקה, הרפיה של השרירים, דימון מודרך, היפנוזה ואף טיפול התנהגותי שייתן לו כלים להתמודדות עם החרדה.

לשיקום הפה יש לא מעט יתרונות – הוא משפר את בריאות הפה, הוא יוצר חיוך נעים ואסתטי למראה, הוא מעלה את הבטחון העצמי של המטופל והוא אף מאפשר למטופל ליהנות ממאכלים שעד כה לא היה מסוגל ללעוס. תוכנית שיקום הפה נבנית באופן אישי עבור כל מטופל ולכן התוכנית יכולה להשתנות בין מטופלים. עיצוב התוכנית נעשה על פי הצרכים של כל מטופל תוך התחשבות ביעדים ובאורח החיים שלו.

dental prosthetics
dental prosthetics